Holdviola Törpenyúl Hobbitenyészet

Szobatisztaság:

A nyuszit nem szabad azonnal kiengedni amikor hazavisszük. Néhány órát töltsön a ketrecben, nyugalomban. 

Az első 1-1,5 hétben ne engedjük ki a nyuszit a lakásba. Kivehetjük a ketrecből, ölbe vehetjük de szabadon csak akkor legyen ha már megy a szobatisztaság. 

Alom csak a nyuszi wc-be legyen (legjobb a pellet alom).

Ha az alomtálca mellé pisil akkor minél hamarabb takarítsuk fel és dobjuk a wc-be. A pisis részt pedig töröljük át ecetes vízzel.  Ahol érzi a szagot valószínűleg oda fog legközelebb üríteni. 

Ha a ketrecen belül szobatiszta akkor kiengedhetjük a nyuszit, de ne mi vegyük ki hanem maga jöjjön ki, így tudni fogja hova kell visszamenni. 

 

Kézhez szoktatás:

Mikor a nyuszit haza visszük ne "támadjuk le" rögtön. Óvatosan nyúljunk be a ketrecbe, simogassuk, szoktassuk az érintéshez és a hangunkhoz, etessük kézből. Nem szeretik az emelgetést, így ehhez is hozzá kell őket szoktatni. Fontos, hogy biztonságban érezze magát a kezünkben. Közben etessük jutalomfalattal (lehetőleg ne bolti egészségtelen dolgokkal, inkább szárított almával, répával, stb), sétáljunk vele. 

Ne legyünk vele erőszakosak, adjunk neki teret. Üljünk a földre és hagyjuk, hogy ő jöjjön oda hozzánk, ha engedi simogassuk,  esetleg csalogassuk pár finom falattal. 

 

 Felemelés

A legjobb mód egy nyuszi felemeléséhez ha a mellkasánál és a fenekénél fogjuk meg. Így a súly nagyobb felületen, mindkét kezünkön oszlik el, ami által nem okozunk fájdalmat kedvencünknek. 

Egyik kezünket toljuk át a nyúl hasa alatt és helyezzük a mellkas felületére, igyekezzünk teljes tenyerünkkel, minél nagyobb felületen megfogni. Ügyeljünk rá, hogy ne a hasát nyomjuk meg! A másik kezünket eközben tegyük a feneke alá, és a súlyt erre helyezve emeljük fel. 

 

Fiút vagy lányt?

Véleményem szerint a bak nyuszik nyugodtabbak, ragaszkodóbbak, viszont vizeletüknek lehet kellemetlen szaga, de az ivartalanítás segít a problémán. A bak nyuszik ivartalanítása kisebb műtét mint a nőstényeké, így a gyógyulási folyamat is rövidebb.

A nőstény nyuszik önállóbbak, előfordulhat álvemhesség (ivartalanítás nélkül), náluk ivarérett korban megjelenhet a területvédő ösztön ami miatt ha benyúlunk a ketrecbe a kezünknek támadhatnak, persze ivartalanítással ez csillapodik. 

Nyuszinknak az ivartalanításhoz legalább 5-6 hónaposnak kell lennie és minimum 1 kg súlyúnak. 

 

Egy vagy kettő nyuszi?

A nyuszik társas lények, viszont összeszoktatásuk nem mindig egyszerű. Előre tervezzük el hány nyuszit szeretnénk. 

Azt javaslom egy nyuszival kezdjünk. Tapasztaljuk meg milyen is a nyúltartás. Ha úgy tervezzük, hogy a jövőben szeretnénk mellé még egy nyuszit akkor érdemes bakkal kezdeni és mire megérkezik az új nyuszi addigra ivartalanítani. (A legjobb páros ha ivartalan bak mellé nőstényt viszünk, mivel az ellenekező nemű nyuszik férnek meg a legjobban egymással.)

Persze kezdhetünk rögtön két nyuszival is de sokszor nem kétszer annyi feladatot jelent hanem többet. Akadályozhatják egymást a szobatisztaságban, ha ellenkező neműek akkor szét kell őket választani 3-4 hónapos korban, az azonos neműek pedig rivalizálhatnak. Ha mégis bevállaljuk a kettő nyuszit akkor érdemes két lányt választani, mivel a bakoknál nagyobb valószínűséggel kezdődik el a rivalizálás. Ellenkező neműeket csak akkor vásároljunk ha külön tudjuk őket tartani amíg legalább az egyik nem ivartalanodik. 

Ha csak egy nyuszit tudunk/szeretnénk tartani akkor sincs gond addig amíg eleget tudunk foglalkozni vele. 

 

Összeszoktatás

Legyen két ketrecünk előkészítve egymás mellett. Figyeljünk a távolság megtartására mivel a nyuszik megpróbálhatják megharapni egymást a rácson keresztül, viszont túlságosan távol se rakjuk, hogy tudjanak egymással kommunikálni. 

A tálakat úgy rakjuk a ketrecekben, hogy a lehető legközelebb legyenek egymás mellett evés közben. A ketreceiket pedig minden éjszaka cseréljük fel. 

Mielőtt elkezdjük az összeszoktatást győződjünk meg arról, hogy az ivartalanítás után elég időt adtunk a sebgyógyulásnak és a hormonok kiürülésének. 

Elsőnek egy kicsi, semleges helyet keressünk a lakásban (pl.: fürdőkád, folyosó, kifutó). Kezdetben csak pár percre találkozzanak a nyuszik és közben figyeljünk rájuk. Ha minden rendben van akkor fokozatosan növelhetjük az együtt töltött időt. Ha az egyik nyuszi bántja a másikat akkor spricceljük le vízzel és rakjuk egy kicsivel távolabb. Ne hagyjuk őket verekedni, mert komoly sérüléseket okozhatnak egymásnak. Ha már pár sikeres alkalommal magukra hagyhattuk őket akkor a ketrecbe is betehetjük őket együtt. 

 

Vizelet és vitaminbélsár

A nyulaknak, mint szinte minden élőlénynek, vizelete és ürüléke változó színű, szagú, állagú és formájú lehet, attól függően, mit evett vagy esetleg éppen beteg-e.
A vizelet színe a tejfehértől a sötét narancssárgáig teljesen normális. Pitypang, cékla, répa vagy akár a táp is besötétítheti a vizeletet. A kiürített kálciumtöbblettől pedig fehér is lehet. 

 

A lágybélsár(vitaminbélsár) nagyon fontos, egészséges nyusziknak a normál bogyók mellett rendszeres ürüléke.
Fürtös, apró összetapadt golyók. Gyakran megeszik a nyuszik mivel rengeteg vitamint tartalmaz.