Holdviola Törpenyúl Hobbitenyészet

Ebben a menüpontban a fontosabb dolgokat szedtem össze a nyuszik egészségével kapcsolatban. 

A nyuszik többsége a helytelen táplálás miatt betegszik meg, melynek legtöbbször hasmenés vagy felfúvódás a következménye. Tehát fordítsunk különös figyelmet a megfelelő etetésre, továbbá tartsuk tisztán a nyuszi ketrecét és környezetét, rendszeresen kapja meg a szükséges oltásokat és az élősködők elleni kezelést, illetve biztosítsuk az elegendő mozgást számukra. 

Ha nyuszink étvágytalan, kedvetlen vagy gubbaszt akkor állatorvoshoz kell fordulni. 

 Oltás:

 A nyuszikat rendszeresen oltani kell Myxomatosis, RHD1 és RHD 2 ellen.

2 fajta oltást kell kapniuk:

Az egyik kombinált oltás, ami lehet

  • Pestorin Mormyx: 1 évig RHD 1 ellen és fél évig myxo ellen véd, fél évente oltatjuk vele a nyuszikat, az elsőt 4 hét után ismételni kell, hogy kialakuljon a védettség

   VAGY

  • Nobivac myxo-rhd plus: 1 évig véd RHD 1, RHD 2 és mixo ellen is, évente oltatjuk vele a nyuszikat, NINCS 4 hét után ismétlő oltás.

A másik pedig az Eravac vakcina ami az RHD 2 ellen nyújt védelmet. 

 

Az oltások mellékhatásai lehet a bágyadtság, hőemelkedés, a beadás helyén kicsi, nem fájdalmas duzzanatok figyelhetők meg. 

 

Betegségek amik miatt oltjuk a nyuszikat:

  • Myxomatosis:

Tünetek: Szúnyogcsípést követően szemgyulladás lép fel, az orron és füleke piros duzzanatok jelennek meg. A szemváladék gennyessé válik, orrfolyás valamint nehéz légzés jelentkezik.  Rendszerint a betegség elhullással végződik.

Kiváltó ok: Vírusos megbetegedés melyet vérszívó rovarok (szúnyog, légy) terjeszt. Később a betegség érintkezés útján is terjed.

 

  • RHD 1:

Az RHD halálos, gyógyíthatatlan, rendkívül tünetszegény, gyors lefolyású betegség.  Lappangási ideje 24-48 óra. Tünetei a láz, a táplálék visszautasítása, levertség, elkékült nyálkahártyák, nehézlégzés, idegrendszeri problémák, sárgaság, nyálkás hasmenés, habos vérzés az orrból és/vagy a végbélből. Megelőzésének egyetlen módja a vakcinázás.

 

  • RHD 2:

A beteg nyulak jellegtelen tüneteket (levertség, étvágytalanság, hasmenés, savós orrfolyás) mutatnak. Egy részük képes ugyan átvészelni a betegséget, de többségében halálos.

 

Paraziták elleni kezelés:

 A külső és belső élősködők ellen használjunk 2-3 havonta SH-Rodemectin spot on cseppet melyet nyuszink tarkójára kell csepegtetni. 2 csepp/ttkg

Gyakori problémák:

A nyusziknak sűrűn lehetnek emésztési gondjaik, melynek tünete lehet az egyszeri kicsit lágyabb bogyó. Ebben az esetben ne adjunk neki semmiféle friss zöldet, sok szénát egyen és adjunk neki probiotikumot, ami mindig jó ha van otthon. Ez lehet Bio-Lapis vagy Fibreplex.

Ha puffadás, gubbasztás, bágyadtság, hasmenés, széklet vagy vizelet hiánya jelentkezik akkor vigyük el a nyuszinkat lehetőleg egy hozzáértő állatorvoshoz.

 

Vedlési időszakban megelőzés képpen adhatunk a nyuszinknak szőroldó pasztát vagy ananászt, mivel a lenyelt szőrt nem tudják megemészteni és ez bélelzáródást okozhat. Tünete a kevés, apró bogyó amiben szőr található vagy esetleg láncosan összeköti. Ebben az esetben  is keressük fel az állatorvosunkat. 

Karomvágás:

A nyuszik egészségéhez hozzátartozik a karmaik rendszeres vágása, mivel folyamatosan nőnek. Ha nem tudják koptatni, akkor túl hosszúra nőhet nekik, ami kényelmetlenné és fájdalmassá válhat számukra. Az alábbi ábra szemlélteti, hogy hol kell levágni a karmot úgy, hogy az élő szövet nem sérül. 

 

Fogak ellenőrzése:

Foguk folyamatosan nő, ezért fontos a széna, mivel ez a legjobb fogkoptató. Rendszeresen ellenőrizzük kedvenceink fogát, hogy kopik e. Ha bármi változást észlelünk keressünk fel egy hozzáértő állatorvost. 

Bűzmirigy takarítás: 

A nyusziknak a nemi szervük mellett váladékot termelő mirigyek vannak, amely ha nincs rendszeresen tisztán tartva akkor kellemetlen szagú lehet és gyulladást képezhet. Fültisztitóval, vattakorongal vagy nedves ruhával tudjuk kitisztítani.